trim_c (trim_c) wrote,
trim_c
trim_c

І ще про форум. Очима політтехнолога


Вікторія Сюмар


Політтехнологічні замітки. Вересень. Тактики проти стратегів.

Юлія Тимошенко вкотре довела, що є блискучим тактиком, блискавично відреагувавши на звинувачення у своїй можливій «проросійськості» масованою бордовою кампанією Майбутнє в НАТО, Безпека в ЄС. Ба більше. Ці борди Тимошенко без жодної тіні сумніву чи сором»язливості зробила в кольорах і стилістиці бордової кампанії діючого Президента з тризубом на фоні. Ефект очевидний - тепер борди Порошенка сприймаються додатковою частиною кампанії Тимошенко, адже практично на них - її фото. І всі тихенькі розмови про плагіат в ФБ і близько не дорівнюють ефекту кампанії, яка в один момент відбила можливу базову стратегічну тезу Порошенка, що він головний прозахідний кандидат, який веде Україну в ЄС та НАТО.

Так само тактично і так само без жодного сумніву Тимошенко повторила ще одну тезу Порошенка - нам потрібен мир, але не будь-якою ціною. Щоправда, що вона мала на увазі - традиційно лишилося не розшифрованим.

Анатолій Гриценко своїм виступом на YES спробував конкурувати з Порошенко в спроможності говорити з західною публікою англійською мовою і зрозумілими їм конструкціями з баченнями реформ в базових сферах. З одного боку - він чітко окреслив позицію «сильного» та авторитетного лідерства - як передумови реформ та боротьби з олігархічним класом. З іншого - для української публіки тези були занадто складними, а самому виступу явно бракувало яскравості та харизматичності, що було особливо помітно на фоні добре підготовленої Тимошенко та досі обожнюваного публікою Вакарчука.

Святослав Вакарчук на тому ж YES мученицькі продовжував тримати інтригу про своє YES участі в виборах, але так «колупав» піч висловами про те, що співаки (медики, вчителі) не повинні спостерігати з боку як «політики крадуть», що більшість оглядачів все ж вирішили що «наречена» таки дозріла. Насправді, така пауза зумовлена відтягуванням «чорної кампанії» проти нього, оскільки він заходить на прозахідне поле і відразу стає потужним конкурентом двом найсильнішим учасникам кампанії - Порошенку та Тимошенко, ну і Гриценку теж. Проте, це затягуванням є поганим сигналом для еліт, які розцінюють хронічні вагання - як психологічну неготовність Вакарчука до серйозної боротьби.

І на фоні всього цього «яскравого» демократичного змагання на іншому - південно-східному полі відбулася стратегічна річ - об»єднання здавалося б непримиренних ворогів - Рабіновича (Медведчук) та Бойка (Льовочкін-Фірташ). Екс-регіонали готові до висування «Единого кандидата от Юго-Востока», що для них є зрозумілою грою. Бо так з умовними «помаранчевими» вони грали завжди.
І суть гри - Бойко кандидат в Президенти, або ж супер зручний конкурент в другому турі для будь-якого кандидата - як Тимошенко, так і Порошенко. З подальшою умовою спікерства, наприклад, Медведчука в наступній Раді. Об`єднання дає можливість Медведчуку вести стратегічні перемовини з усіма кандидатами не лише про президентські, але і про парламентські розклади. І це вкотре доводить, що Росія в українських виборах грає стратегічну гру - максимально розколоти поле прозахідного електорату (Порошенко, Тимошенко, Гриценко, Вакарчук, Садовий) і об»єднати електорат Півдня і Сходу під єдиного «технократичного кандидата».

Щоправда, на їхньому полі сидять два «чорних лебедя» кампанії - Олег Ляшко, який маючи прихильність ТРК Україна та чудові ораторські здібності, цілком може «вистрелити» в селах та малих містах Півдня й Сходу, та Володимир Зеленський, який за деякими дослідженнями навіть без натяку на участь у виборах вже потрапляє у другий тур. І він може стати кумиром великих міст, і не лише Сходу. Міст, в яких нарешті новини більше споживають з інтернету, аніж з ТБ, міст, які хочуть «нових облич», і в яких найбільше невизначених саме через те, що існуючі політики їх категорично не влаштовують.

Відчуття постмодерну і як з ним працювати у виборчих технологіях вперше може стати головною стратегією виборів, яке не дасть політикам погратися в стару відому гру про розкол «Сходу і Заходу». Головне, щоб постмодерний електорат не загрався в віртуал і в якийсь момент зрозумів, що вибори - не в ФБ, а на виборчих дільницях, на які треба ходити пішки, голосувати там ручкою, а не кліком в компі, і що результати в наших умовах треба захищати - фізично, біля дільниць, а інколи і на вулиці.


Тут є кілька цікавинок.
Сюмар була відома як медіаексперт та медіаменеджер, потім стала однією з керивників Майдану, а потім народним депутатом, спочатку у групі Парубія, потім твердо у групі Турчинова. Принаймні, так здавалося зі сторони.
Як політтехнолог працювала на НФ.

Отже перше що впадає у вічі, коли читаєш її аналіз, - це повна відсутність якраз тієї політсили, якою вона б і мала опікуватися преш за все. Але ж ціе однап із головних загадок політичного сезону - за ким піде НФ на виборах и чи збережеться він як якась цілісність? Мені здається, що ні.

Тоді треба питати про вибір стратегії для окремих груп (Авакова, Яценюка, Турчинова).

Здається, Турчинов збирається приєднатися до БПП і Порошенка, відтак і Сюмар прямує туди ж. Тоді заклик діяти стратегічно треба читати як заклик вливатися до лав Президента? - мені здається, що саме так. А от щодо Парубія - уже маю сумніви

Гаразд, а як будуть діяти Аваков і Яценюк? Їм, здається, кидатися вобійми Президента не дуже до смаку. І вони вже пережили кілька воєн саме із ним.
Тоді куди?

Звичайно, можна спробувати об'єднання із УДАРом Кличка. Але чи вистачить сил у Кличка тягти на собі антирейтинг Яценюка? А бажання буде? - маю сумніви.

До того ж під Кличка цілеспрямовано б'є клини Юрій Луценко, останній бачить у майбутньому себе президентом - аніяк не менше та і неможливо менше, маючи такого язика та таку дружину.

Отже якщо розглядати проблему Західно-олігархічного політичного угруповання, то тут дуже важливою може виявитися політика впливових груп від НФ (адже лише група Турчинова-Пашинського вже визначилася) - кого саме вони оберуть за свій потяг, що має витягти їх із багнюки антирейтингу, у якому загрузла партія.

І позиція Кличка та його УДАРу теж матиме суттєвий вплив.

І чому ці важливі стратегічні проблеми Сюмар зовсім не згадує?

Але інколи мовчання більш промовисте, ніж промова
Tags: Сюмар, ФБ, выборы, политика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment