trim_c (trim_c) wrote,
trim_c
trim_c

Нова Рада: декілька штрихів до портрету


Цей фактологічний матеріал запозичений на сайті УП, я дозволив собі дещо його скоротити, але він і так чималенький.


На цих виборах багато чого трапилося вперше.

Вперше одна партія бере абсолютну більшість, вперше мажоритарники від однієї політичної сили перемогли на більшості округів, вперше тотально "взяли" столицю.

Про феномен цієї перемоги говоритимуть ще довго, намагаючись розкрити секрет успіху.

"Українська правда" зібрала десять найцікавіших фактів про ці унікальні "зелені" вибори.

Факт 1: Перша монобільшість в українському парламенті


Вперше в історії незалежної України більшість у Верховній Раді отримує одна партія. Станом на зараз "Слуга народу" проводить у Раду 251 народного депутата.

Після того, як своє монопольне становище у політиці втратила Компартія СРСР, сформувати у парламенті монобільшість не вдавалося жодній партії.

Найближче до показника 226 голосів, які потрібні для більшості у Раді, наближалась "Партія регіонів", яка у 2012 році мала фракцію на 185 депутатів.
 
Вперше в історії незалежної України більшість у Верховній Раді отримує одна партія
ілюстрація: українська правда

Факт 2: Три чверті депутатів вперше пройшли в Раду


Згідно з попередніми результатами, у Раді 9 скликання три чверті депутатів будуть "новачками". До парламенту станом на зараз проходять 323 кандидати, які раніше там не працювали: 167 з них обираються за списками, 156 – по мажоритарці.

Найбільше "нових" ведуть "Слуга народу", яка ані у списку, ані на округах не має колишніх або чинних нардепів, та "Голос", серед списочників якого мандат мав лише Святослав Вакарчук.

Найбільше "попередників", ймовірно, оберуться як самовисуванці – їх там 35 серед 49 кандидатів.

Факт 3: Кожна п'ята в Раді – жінка


У 8 скликання Верховної Ради обрались 47 жінок, а пізніше ця кількість зросла до 53, тобто 12,6%.

Зараз у Раду обрались 87 жінок, що складає 20.52% депутатів від фактичної кількості депутатів.

За списками проходить 61 жінка – це 27,11% від усіх списочників.
 
Кількість жінок, які пройшли у Раду
Ілюстрація: уп

Ще 26 жінок проходять по мажоритарних округах – 13% від тих, хто йде у регіонах.

Найбільше жінок у Раду проведе "Слуга народу" – 53 людини.

Але у відсотках найкраще виглядають фракції "Голосу" та "Європейської солідарності", які матимуть по 47,6% і 37% жінок. За це вони можуть отримати додаткове фінансування відповідно до норми про "гендерну квоту".

Найменше місць для жінок в "Опозиційної платформи – За життя" – 11,4%.

Найменше місць для жінок в "Опозиційної платформи – За життя" – 11,4%.

Факт 4: "Старі" програли ноунеймам


До парламентських виборів у партії "Слуга народу" розраховували на 80-90 місць за мажоритарними округами. Результати перевершили найоптимістичніші прогнози. Кандидати від партії Зеленського по мажоритарці отримали 127 місць у парламенті 9 скликання. На багатьох округах вони перемогли досвідчених нардепів, які вже не один рік працюють на окрузі.

 
В'ячеслав Богуслаєв


Так, наприклад, власник "Мотор Січі" В'ячеслав Богуслаєв програв округ у рідному Запоріжжі весільному фотографу від "Слуги народу" Сергію Штепі.

Причому останній фактично не вів передвиборчу кампанію, а партію Зеленського навіть звинувачували в тому, що округ навмисно злили Богуслаєву.


 
Костянтин Жеваго


Олігарх Костянтин Жеваго програв вибори 25-річному кандидату від "Слуги народу", менеджеру держкомпанії "Прозорро Продажі" Олексію Мовчану.


Не потрапляє до парламенту 9 скликання й одіозний ректор Одеської юридичної академії Сергій Ківалов.

Свій округ він програв власнику місцевої піцерії Олексію Леонову.

У Раді 9 скликання не буде й одіозних соратників колишнього президента Олександра Грановського та Ігоря Кононенка.
 
Олександр Грановський та Ігор Кононенко (зліва направо)

Грановський із великою різницею програв харківський округ кандидату від "Слуги народу" Олександру Куницькому. При тому, що суд заборонив останньому балотуватися через громадянство Ізраїлю. Куницький зміг оскаржити це рішення та виграв вибори.

Ігор Кононенко програв свій округ медійнику Коломойського Олександру Дубінському.


 
Олександр Третьяков


Несподіваними можна назвати результати і на 219 окрузі у Києві. Олександр Третьяков поступився відомому ресторатору Миколі Тищенку, який під час передвиборчої кампанії годував виборців у своїх ресторанах.

Нардеп кількох скликань Ярослав Москаленко програв свій округ журналістці 1+1 Ользі Василевській-Смаглюк.


 
Володимир Литвин


Не буде у Раді Володимира Литвина. Він програв вибори на 65 окрузі у Житомирській області кандидату від "Слуги народу" Дмитру Костюку.

Вже в історії українського парламентаризму залишиться депутатське об'єднання "Єврооптимісти".

Із 25 народних депутатів, які входили до групи за списками "Батьківщини", до парламенту потрапили тільки Олена Шкрум та Іван Крулько.

Світлана Заліщук, Сергій Лещенко, Леонід Ємець, Вікторія Войціцька та Павло Різаненко програли вибори на своїх мажоритарних округах.
 

Світлана Заліщук, Сергій Лещенко, Леонід Ємець, Вікторія Войціцька та Павло Різаненко (зліва направо)Так само залишився без мандату і нинішній нардеп від "Народного фронту" Сергій Пашинський. Сумніше стане в новому парламенті і без Сергія Капліна та Олега Ляшка.
 
Сергій Пашинський, Сергій Каплін, Олег Ляшко (зліва направо)

Залишилися за бортом Ради і добровольці – Дмитро Ярош та Андрій Білецький, які не відзначалися відвідуваністю у парламенті минулого скликання.
 
Дмитро Ярош та Андрій Білецький (зліва направо)

Також програли вибори секретар Київради Володимир Прокопів, Євген Червоненко, свободівці Ігор Мірошниченко, Юрій Левченко, Андрій Іллєнко, колишній мер Києва Олександр Омельченко, фігурант бурштинової справи Борислав Розенблат, його тезка Борислав Береза, голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак, нардеп від БПП Іван Винник, Дмитро Добкін, Роман Безсмертний та Борис Колесніков (див. фото зліва направо. – ред. ).
 

Факт 5: Багато "старих" змогли перемогти Зе!кандидатів


Є й ті, кому пощастило здобути перемогу над кандидатами від "Слуги народу".

Олесь Довгий


Наприклад, член "молодої команди Черновецького" Олесь Довгий.
Як і на минулих виборах, впевнено виграв 102 округ у Кіровоградській області.


На Волині разом із "групою підтримки" на сусідніх округах впевнено перемагає на 22 окрузі бізнес-партнер Ігоря Коломойського та давній товариш президента Зеленського Ігор Палиця.

Виграє він у висуванця партії "Слуга народу".

Є і кілька традиційних перемог.

Наприклад, на 88 окрузі в Коломиї перемагає давній друг Арсенія Яценюка Андрій Іванчук, на 114 окрузі у Луганській області перемогу здобув депутат Сергій Шахов із політичного проекту "Наш край", а у Хмельницькій області на окрузі №192  – власник мережі "Епіцентр" Олександр Герега.
 
Андрій Іванчук, Сергій Шахов, Олександр Герега (зліва направо)


 
Антон Яценко


В Умані з феноменальним результатом у понад 60% виграє одіозний депутат останніх кількох скликань Антон Яценко.Мільярдер та бізнес-партнер Ріната Ахметова Вадим Новинський, як і в перший свій похід у Раду у 2012 році, пішов по округу, а не у списку "Опоблоку".

 
Вадим Новинський


І 57 округ у Маріуполі, де розташовані величезні металургійні заводи його бізнес-групи, Новинський впевнено виграє.


Також вибори на 207 окрузі виграв колишній нардеп-"тушка" Ігор Рибаков. Він відомий тим, що у парламенті 6 скликання вийшов із хиткої коаліції НУ-НС і БЮТ та створив депутатську групу "Реформи заради майбутнього", яка стала фактичним об'єднанням депутатів-тушок.

Факт 6: Партія Зеленського побила кілька рекордів ПР


Партія "Слуга народу" показала абсолютний рекорд підтримки за всю історію незалежної України. До цього за списками найбільше набирала "Партія регіонів" на виборах 2007 року – 34,37%.

Партія Зеленського побила інший рекорд партії Януковича, провівши найбільшу кількість мажоритарників у Раду. До цього найкращий показник належав "Партії регіонів", яка у 2012 році виграла 113 мажоритарних округів.

Партія Зеленського бере ті ж голоси, які віддали за нього у першому турі президентських виборів 2019 року: за Зе тоді проголосували 5,7 мільйона людей, а за "Слугу народу" станом на вечір 22 липня – 5,4 мільйона.

Найменше виборців проголосували за партії "ВО "Факел" та "Незалежність". На двох вони взяли 0,1% голосів.

Переможець попередніх виборів за партійною складовою "Народний фронт" не спромігся дожити до наступних виборів. У виборах-2019 НФ участі не брав, економлячи місце у бюлетенях.

Проте 7 колишніх членів фракції "фронтовиків" пройшли до нового парламенту по округах чи у списках інших партій.

Найбільший регрес за списочною частиною у порівнянні з 2014 роком із нинішніх парламентських партій, якщо не рахувати "Народний фронт", продемонстрували:

"Самопоміч" – було 10,97%, а стало 0,7%;

Блок Петра Порошенка (тепер ЄС) – було 21,87%, а стало 8,5%;

"Радикальна партія" – було 7,44%, стало – 3,8%.

Натомість "Опоплатформа-За життя" навпаки покращила показники 2014 року – було 9,43%, а стало 13%. "Батьківщина" Юлії Тимошенко теж додала: з 5,7% виросла до 8%.

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 21 comments