trim_c (trim_c) wrote,
trim_c
trim_c

Бігус, Медведчук і Порошенко: про що плівки Bihus.Info


Українська редакція ВВС виклала головне що міститться у тригодинному відео журналіста Бігуса щодо ролі Віктора Медведчука в взаєминах Петра Порошенка з керівництвом Росії та ДЛНР.

Текст чималенький, але все ж таки знайомство із ним набагато швидше 3-х годин. Це такий стислий дайджест або щось на кшталт теорії відносності для ділових людей. Відтак я пропоную його читачам - до речі, певну користь отримають як на мене і ті, що плівки дивилися - стислий огляд допомагає впорядкувати враження, що після першого перегляду під каву або пиво бувають достатньо хаотичні. Мені принаймні текст був корисним. До того ж тут ретельно викладають заперечення команди Порошенка


Що і хто на "плівках Бігуса"

Порошенко, Бігус, Медведчук

Журналіст Денис Бігус і його команда розслідувачів Bihus.Info опублікували низку записів, на яких людина з голосом, схожим на Віктора Медведчука, проводить переговори з російськими і проросійськими діячами про ключові для України питання.

Окрім Медведчука у сюжетах Бігуса присутній ще один політик, хоча його голосу немає на жодній плівці - Петро Порошенко, президент України на момент записів.

Віктор Медведчук на записах спілкується на різні теми: намагається домовитися про зустрічі з Путіним, обіцяє бойовикам зупинити колону української бронетехніки, обіцяє гарантії безпеки і амністію, просить владнати ситуацію навколо маєтку Ахметова і, зрештою, виступає посередником щодо обміну полонених.

Також Медведчук, якщо вірити плівкам, був непублічним учасником переговорів України та Росії про газ та електроенергію, а ще домовлявся про власні бізнес-інтереси, зокрема придбання дизельного трубопроводу.

У Bihus.Info не розповідають, звідки та як саме отримали "десятки годин розмов Медведчука з десятків його робочих телефонів". Самі ж записи, не виключено, могли робитися Службою безпеки України. Принаймні дуже схожі перехоплення розмов командирів так званої "ДНР" про ЗРК "Бук М1" зараз слухають у суді щодо збитого MH17 у Нідерландах, куди їх офіційно передала СБУ.

Про СБУ згадує і сам Денис Бігус в тому ж першому випуску, говорячи, що все це "СБУ чуло ще у 2014 році". Чи передав плівки хтось безпосередньо з СБУ, у Bihus.Info не уточнюють.

Водночас у партії Петра Порошенка весь цикл Дениса Бігуса і колег пов'язують з Офісом президента Зеленського.

"Ми не можемо сприймати ці інформаційні випуски як повною мірою незалежні журналістські розслідування, вони виглядають набагато більш схожими на частину інформаційної кампанії Офісу президента проти опозиції, спрямованої на дискредитацію особисто Петра Порошенка", - заявив адвокат Порошенка Ілля Новіков після другого випуску.

Редакція вирішила опублікувати матеріали саме зараз через суд над Медведчуком: "Зненацька Медведчуку оголошують підозру, СБУ проводить у нього вдома обшуки, СБУ і прокуратура проводять брифінг, на якому звучать фрагменти наших плівок".

"Плівки Медведчука"-1: перемовник

Медведчук і Бородай

У першій частині плівок мова йде про події 2014 року, коли Віктор Медведчук отримав статус перемовника між Україною та Росією - саме з українського боку.

"Я все це роблю на прохання Путіна і Порошенка. Але до Порошенка та офіційних дій ніякого стосунку не маю", - наполягає голос, який автори відео титрують як Віктора Медведчука у розмові з одним з ватажків "ЛНР" Олексієм Карякіним.
Згаданий Карякін передавав вимогу зупинити колону ЗСУ в районі Ізвариного.

Карякін: Ізварине. Колона бронетехніки. Якщо протягом години ця бронетехніка не зупиняється і не повертається на місце своєї дислокації, то ви її втрачаєте.

Медведчук: Зрозумів, зараз передам.

Карякін: Вона знищується. Це я вам заявляю.

Медведчук: Зрозумів, зараз передам...

Медведчук (пізніше): Президент передзвонив і сказав, що він дав команду зупинити і повернути колону бронетехніки на Ізварине.


У команді Петра Порошенка епізод з зупинкою колони називають вигадкою.

Зокрема Юрій Бірюков, який влітку 2014 року був волонтером для 79-ї бригади, а згодом став радником президента Порошенка, написав після виходу відео: "Так склалося, що цією колоною була 79-я бригада. Рухи якої я в 2014 році... як би так пом'якше... більше, ніж знаю". За словами Бірюкова, в описані дні він з товаришем ледь зміг наздогнати ту колону до Ізвариного, яку насправді ніхто не зупиняв: "Так що, балабол він, Медведчук".

Є і епізод розмови з Дмитром Козаком, який просить Медведчука вплинути на Порошенка, щоб українська влада у грудні не відключала повністю Крим від електроенергії.

"Я зараз зателефоную президенту", - каже ймовірний голос Медведчука, а згодом додає: "Ти бачив по Криму? Все ж таки відреагували".

У "Європейській солідарності" так прокоментували "Радіо Свобода" перший випуск "плівок Бігуса": "Петро Порошенко не розмовляв з Медведчуком на ті теми, про які віщають якісь голоси в програмі на ютуб-каналі Дениса Бігуса від 17 травня". Там додали, що всі ці розмови "злиті" з Офісу президента Зеленського і є чорним піаром, щоб "нав'язати суспільству думку про нібито зв'язок Медведчука з Порошенком".

"Плівки Медведчука"-2: дизельна труба

Медведчук і Токарєв

У другому випуску "плівок Медведчука" мова йде про те, як у 2015 році Віктор Медведчук ймовірно обговорював з головою російської "Транснафти" Миколою Токарєвим оформлення частини трубопроводу "Самара-Західний напрямок" на підконтрольну Медведчуку фірму.

У 1990-х цей трубопровід довжиною 1433 км належав "Транснафті", але потім його передали державі.

У сюжеті Bihus.Info описується, як Віктор Медведчук у 2015 році через швейцарську фірму International Trading Partners і наближеного до нього Тараса Козака (зараз - депутат від ОПЗЖ) намагався отримати контроль за цією трубою. За словами журналістів, з переговорів можна зробити висновок, що до ситуації був причетний той, кого Медведчук у розмовах називає "наш головний" - тобто Петро Порошенко.

"Трубу планували обміняти на якийсь завод, який Росія націоналізувала. Редакція має обґрунтоване припущення, що йдеться про націоналізований окупаційною владою Криму Севастопольський морський завод, який раніше належав структурам Петра Порошенка, а потім перейшов у Федеральну власність Росії", - пишуть Bihus.Info.

У сюжеті також наводяться слова редактора інтернет-видання "Наші гроші" Юрія Ніколова про те, що, за даними джерел, у 2016 році так Росія намагалася компенсувати Петру Порошенку втрату його заводу в Криму. "Це "дякую", на думку злих язиків, виглядало в тому, що оточення Порошенка отримало частку в маржі поставок дизелю з Росії по трубопроводу", - каже Ніколов.

Ще до виходу "плівок Бігуса" Віктор Медведчук у розмові з BBC News Україна заперечував причетність до згаданого трубопроводу - свою чи своєї сім'ї. На цю інформацію також відреагували і в "Європейській солідарності" - адвокати Порошенка заявили, що передали журналістам Bihus.Info документи, які "зовсім по-іншому висвітлюють історію з Севастопольським заводом".

Юристи заперечують, що завод міг бути предметом угоди Порошенка з Росією. З точки зору українських законів, його власники після російської анексії Криму не змінювалися.

"Плівки Медведчука"-3: вугілля

Медведчук і Сурков

Третій випуск плівок присвячений ймовірним переговорам Медведчука про постачання вугілля з непідконтрольних територій для державних ТЕС у 2014-2016 роках. Віктор Медведчук, за цими записами, домовляється про схеми, за якими українська влада за готівку купувала вугілля на шахтах, підконтрольних сепаратистам.

Петру Порошенку в цьому сюжеті закидають, що він заявляв, ніби Медведчук був долучений лише до переговорів щодо полонених, а насправді домовлявся про гроші і контракти з непідконтрольними територіями. У відео є і коментар Петра Порошенка, який каже, що "не пам'ятає ролі Медведчука" у переговорах щодо вугілля: "Мова йшла виключно про державний інтерес і державні компанії, сплату податків у бюджет".
У Bihus.Info також вважають, що Віктор Медведчук отримував фінансовий зиск від цих поставок вугілля, який міг, наприклад, спрямовувати на купівлю телеканалів.

Раніше Віктор Медведчук заперечував отримання якогось прибутку від вугілля з "ДНР/ЛНР".
А у пресслужбі "Європейської солідарності" це відео Bihus.Info також назвали "фейками зеленої влади".

Пізніше в інтерв'ю "Прямому" Порошенко пояснив, що закупівлі вугілля з тимчасово окупованих територій відбувалась у 2014 році під час енергетичної блокади Росії, але виключно в українському правовому полі.

"У 2014-му році була дуже холодна зима. І коли в листопаді-грудні в тебе віялові відключення електроенергії - це означає не просто, що ти посидиш дві години без світла, або не буде працювати холодильник. А ти будеш сидіти без світла і відповідно електроенергії, без тепла, тому що насоси не працюють і тобі не здатні будуть подати тепло. Ти будеш сидіти без газу і ти просто замерзнеш", - наполягає Петро Порошенко.

За його словами, згідно з рішенням РНБО та уряду, вугільні підприємства з того боку, керівників яких призначали ще до 2014 року, відкривали рахунки на підконтрольній Україні території. "Це свідоме рішення", - нагадав Порошенко.

"Плівки Медведчука"-4: затягування обмінів

Порошенко і Рахман

Останній випуск "плівок Медведчука" вийшов найдовшим і стосувався, власне, головної офіційної ролі Віктора Медведчука - переговорів про обмін полоненими і заручниками. В сюжеті Бігуса стверджується, що "Рахмана" не обмінювали кілька місяців через зволікання українського сторони.

Окрім цього стверджується, що він був непублічним учасником переговорів українського "Нафтогазу" щодо зимового газового контракту з "Газпромом" восени та взимку 2014 року.
Зокрема Медведчук начебто переконував українську сторону піти на поступки російській, що зрештою і сталося.


Що ж до ролі перемовника щодо обмінів полоненими, то після почутого на плівках у Bihus.Info сумніваються, наскільки ефективним був Віктор Медведчук. Та чи можна взагалі вважати, що він діяв в інтересах України, коли виступав від її імені. Наприклад, голос ймовірного Медведчука на плівках радить "омбудсману ЛНР" Ользі Кобцевій не погоджуватися на обмін, який більше вигідний українській стороні.

Кобцева: А що це у вас за самодіяльні хлопці, які з нашими вояками, в обхід вас, мене і Дашки ("Омбудсмана ДНР" Дар'ї Морозової. - Ред.), і всіх інших, ухвалюють якесь політичне рішення і хочуть провести обмін: один на сім?

Медведчук: Один на сім - один з якогобоку?

Кобцева: З вашого.

Медведчук: Тобто, ми даємо одного, а отримуємо сім? Чи навпаки?

Кобцева: Так, отримуєте сім. А мені це не подобається, я не дам. Я все зроблю, щоб не дати.

Медведчук: Не давай, Оля (сміється)!

Кобцева: Не даю.

У підсумку той обмін зірвався, за що Медведчук начебто похвалив Кобцеву. "Ось це - ефективний переговорник?" - запитує Денис Бігус.

Та головний закид Денис Бігус озвучив у самому кінці всіх чотирьох серій - про те, що Медведчук нібито гальмував обмін полоненого українського бійця Андрія Гречанова з позивним "Рахман".

Розвідник став відомим після боїв за Донецький аеропорт, а влітку 2015 року потрапив у полон. 30 листопада того ж року його обміняли на затриманого на Донбасі російського майора Володимира Старкова. Процес зустрічі Старкова з Петром Порошенком показали у медіа.

"Обмін "Рахмана" - це історія, про яку є дуже багато розмов на плівках, дуже багато свідчень учасників. І це все малює надзвичайно гидку картину, в якій "кіборг" "Рахман" провів у полоні чотири місяці. І десь три з них провів заради того чуйного відео", - каже Денис Бігус про відео звільненого Гречанова з Порошенком.

У плівках Медведчук пояснює Кобцевій, що Україна готова обміняти Старкова лише після судового вироку росіянину. Денис Бігус також стверджує, що з записів випливає - Медведчук заважав волонтеру і товаришу "Рахмана" Олексію Мочанову домовитися про обмін раніше. Щоб замість того "Рахмана" витягли на президентському рівні".

Зокрема йдеться про фрагмент можливої розмови з "міністром оборони ДНР" Володимиром Кононовим.

Медведчук: Мені дзвонить один з керівників. Людина, з якою я тебе знайомив. Він зараз начальником у нас. Так?

Кононов: Так.

Медведчук: І мені таку інформацію дає, що подзвонив такий собі Мочанов. Є такий, гонщик, там.

Кононов: Так-так.

Медведчук: Який у вас там буває, в тому числі у Захарченка. І йому Захарченко сказав, що приїжджай завтра о третій і забирай цього самого "Рахмана". Це як називається? Це що?

Кононов: Віктор Володимирович, вибачте, це набирайте Захарченка. У нього питайте. Ну як я можу відповідати за слова Захарченка?

Медведчук: Слухай, це взагалі виходить за рамки. Домовляються дві головні особи, два перших. Я займаюся цими переговорами. Веду не перший тиждень. І тут виходить якийсь Мочанов…


Якихось інших свідчень, що саме президент Порошенко наполягав на відтермінуванні повернення "Рахмана", у відео немає.

Однак у сюжеті йдеться про те, що у самому кінці обмін відклали ще на кілька днів за наполяганням української сторони - з 28 до 30 листопада. Як випливає з сюжету Bihus.Info - нібито заради того, щоб "кіборга" зустрічав саме президент Порошенко, який перед цим був на переговорах у Парижі.

"Я на плівках не бачу жодної особливої користі від Медведчука як від переговорника. При цьому я погоджуюсь з тезою, здається, Порошенка: якщо Медведчук звільнить хоча б одну людину - з ним потрібно працювати. Але принаймні на тих плівках, які в нас є, він не звільняє нікого, кого не могли б штатно звільнити СБУ", - резюмує Денис Бігус.

В інтерв'ю на "Прямому" Петро Порошенко заперечив, ніби його хтось очікував з Парижа для повернення "Рахмана", а кількамісячну затримку пояснив необхідністю винести вирок Старкову для майбутніх міжнародних судів.

Вирок винесли 25 вересня 2015 року, після чого Старков міг ще подати апеляцію, але його вмовили це не робити.

А співголова фракції "Європейської солідарності" Ірина Геращенко, яка у 2014-2019 роках була долучена до переговорів щодо полонених, пояснила більш детально, що обмін "Рахмана" насправді затягувала російська ФСБ, яка прагнула, щоб "кіборга" обміняли на Старкова без вироку останньому.

Через це, за її словами, "Рахман" не потрапив у попередні групи обміну: "ФСБ вустами Медведчука, вустами бойовиків відмовили в цьому і сказали, що може бути тільки обмін на російського військового, майора Старкова".

ВИСНОВКИ


З самого циклу Bihus.Info випливає два головні висновки, на яких наголошують його автори у кожному епізоді.

Перший: Медведчук зі згоди української влади вирішував з Росією значно більше питань, ніж про це говорили публічною. І вони не обмежувалися темою обміну полонених - "в економічих питаннях він значно ефективніший".

При цьому його статус як "безпосереднього контакту з Путіним" дуже перебільшений - на плівках Медведчуку доводиться тижнями домовлятися з апаратом російського президента про особисту зустріч у Кремлі.
Але це не завадило Медведчуку перетворитися на впливову політичну фігуру в Україні, починаючи з 2014 року.

Другий: відповідальність за політичне зростання Медведчука, на переконання журналістів Bihus.Info, несе Петро Порошенко. Який не лише дозволив Медведчуку повернутися в українську та навіть міжнародну політику, а й сприяв цьому. Можливо - переслідуючи власні інтереси.

У четвер Порошенко дав велике інтерв'ю своєму каналу "Прямий", у якому спробував відбитися від всіх звинувачень Бігуса та вкотре назвав весь цикл плівок фейком та підготовленою в Офісі президента Зеленського атакою на опозицію (у цьому риторика Порошенка схожа на Медведчука).

Всі епізоди "плівок Бігуса" чи "плівок Медведчука" вже подивилися більше 3 млн глядачів на YouTube.

Денис Бігус пообіцяв викласти у вільний доступ "всі розмови в хронології".Така собі історія, не така гарна, як колись на Патріарших, але доволі таки цікава. Як неважко зрозуміти, головною лінією захисту Порошенка обрано тотальне заперечення: це усе маніпуляція та фейки Офісу президента Зеленского.

Але на мій особистий погляд (читач може його не поділяти) це лінія нагадує захист Росії в історії про Боінг - тотальне заперечення нікуди не веде і буде розтрощене подальшими дослідженнями.

Зокрема, є на мій погляд незаперечним:
- Медведчук був залучений не лише до "обміну полоненими", а до обговорення дуже широкого кола економічних питань (хоч ПОП багато разів це публічно заперечував);
- Медведчук був залучений до перемовин із самого початку каденції Порошенка і за ініціативи саме Порошенка, усі намагання приписати ініціативу у цьому питанні Путіну або що зовсім вже дивно - Меркель - ось це справді фейки;
- завдяки цій історії Медведчук повернувся успішно до великої політики, отримав від Путіна і за участі Порошенка засоби збагачення, на отримані прибутки розгорнув широку антиукраїнську пропаганду, причому Порошенко йому у цьому активно посприяв (він мав із цього певний фінансовий прибуток, але головним був зиск політичний: Порошенкові була потрібна потужна політична сила на проросійському напрямку і він цього домігся;
- Медведчук у всіх перемовинах - які нам продемонстрували, підкреслюю, виступає перш за все борцем за власний інтерес, потім за особистий інтерес Порошенка і - ніколи не за інтерес України - наголошую саме це.

Звичайно, чиє це наслідком старанного добору матеріалу, а чи він і був насправді послідовним ворогом України - це треба мати геть усі переговори, чого ми не маємо і ніколи мати не будемо.

Чи годиться цей матеріал для суду - якщо це насправді записи СБУ, то навряд чи. Судового дозволу для прослуховування громадянина Медведчука ніхто не брав. Ситуація була би іншою, якби це були записи наприклад ФСБ, що раптово внаслідок розвідувальної операції потрапили в Україну - то була б інша розмова. Але такого я не чув, відтак у придатності цих матеріалів для судового процесу - маю величезні сумніви.


Але загальна оцінка як персони Медведчука так і того навіщо і як його послугами користався Порошенко - ну на мій погляд тут матеріалів більш ніж достатньо.
Але кожен може зробити висновки сам.

І -сподіваюсь - він не буде лінуватися викласти їх у цьому журналі
Tags: ВВС, Медведчук, Порошенко, пленки
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 11 comments